דף הבית / רשלנות רפואית / רשלנות רפואית בברית מילה

רשלנות רפואית בברית מילה

7422-a-doctor-listening-to-the-heart-of-a-newborn-in-a-hospital-thרשלנות רפואית בברית מילה עלולה להיווצר בעת ביצוע ניתוח ברית מילה של העטרה של הפין בו מוסר עור העורלה ממנו.

אם פעולה ניתוחית זו נעשית באופן רשלני היא עלולה להסתיים בסיבוכים רבים ולהותיר נזקים קשים ואף נכות, כגון:  דימום יתר אינטנסיבי מהעורק הפרנולארי בפין, פגיעה בפתח השופכה של איבר המין, פגיעות אסטטיות כגון חסר עור, עודף עור, עקמת של הפין, תסביב של הפין, ציסטה על גבי הפין, ופגיעה בעטרה, זיהום של הפצע הניתוחי, ובמקרים נדירים גם אובדן של חלק מאיבר המין, וזאת במידה והפעולה נעשתה.

כמובן שאם נמצא כי מבצע ברית המילה התרשל בתפקידו וגרם בגך נזק לתינוק הרי ניתן להגיש נגדו תביעה . התביעה מוגשת בשם התינוק ומועד התיישנותה מוארך עד הגיעו לגיל 25 .

בשנים האחרונות קיימת מגמה בפסיקה לפסוק סכומים גבוהים יותר בראש הנזק של כאב וסבל מאשר בשנים שלפני כן .

כך לדוגמא, במקרה אחד נפגע איבר מינו של הקטין בעת ביצוע ברית מילה בדרך של אובדן של שני שלישים ממנו. בית המשפט העליון, מפי כב' הנשיא ברק, סבר כי הפיצוי בסך של 200,000 ₪ שפסק בית המשפט המחוזי בגין הנזק הלא ממוני הינו נמוך מידי והעמידו על סך של 500,000 ₪.

במקרה אחר, כאשר נקבע כי איבר מינו של התובע-הקטין, קצר יותר וצורתו אינם של איבר מינו של ילד רגיל, נפסק פיצוי בסך 350,000 ₪ בגין הנזק הלא ממוני.

לגבי אחריותו של מוהל בתביעות אלה, נאמר כי "מוהל אינו ניחן בכישורים של רופא, ומכאן שחובת הזהירות המוטלת עליו הינה, מטבע הדברים, שונה ואף מוגבלת מחובת הזהירות המוטלת על רופא המבצע ברית, אךחובתו היא להימנע מניסיון איבחון וממתן טיפול; עליו אף להסביר להורים, כי איבחון מצבו של התינוק והטיפול בו הם עניין לרופא, וכי לו עצמו אין הכישורים – והוא אף מנוע על-פי הדין – לעשות את מלאכתו של רופא.כשמתגלה למוהל, בימים שלאחר המילה, תופעה חריגה במצבו של התינוק, והוא אינו מפנה את התינוק לרופא, אלא מנסה לאבחן את מצבו או מטפל בו בעצמו, מפר הוא את חובת הזהירות המוטלת עליו. כשהוא נוהג כך, הריהו כמי שמשים עצמו רופא אף-על-פי שאיננו בעל הכישורים (הפורמליים והמעשיים) לעסוק ברפואה."

אם ילדך נפגע עקב רשלנות בברית מילה פנה אלינו לבדיקת סיכויי תביעתו

אודותינו

שלחו לנו הודעה בוואטסאפ
סמרה ושות', משרד עורכי דין ונוטריון