דף הבית / ביטוח לאומי / המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

רבים אינם יודעים זאת, אולם בהתאם לסעיף 51 לפקודת התעבורה [נוסח חדש] , רשאית רשות הרישוי לפסול אדם מלהחזיק ברישיון נהיגה לצמיתות או לתקופה קצובה , אם היא סבורה כי בעל רישיון הנהיגה אינו ראוי לנהוג מחמת כושר נהיגה לקוי

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים במשרד הבריאות המכונה המרב"ד הינו הגוף שהוסמך על ידי רשות הרישוי לביצוע בדיקות רפואיות לאותם נהגים המופנים אליו לשם הערכת כשירותם לנהיגה.

בתום הבדיקה הרפואית המלצותיו של המכון הרפואי מועברות לרשות הרישוי שראשית לקבלן או לשנות את כולן או חלקן.

בדרך כלל, מופנים אל המכון הרפואי נהגים אשר נתפסו בעבירות תנועה קשות, עבירות שיכרות, שימוש בסמים וכאלה שהרשות סבורה כי אינם כשירים לנהיגה מחמת מצבם הנפשי .

אולם, סמכותו של המכון הרפואי אינה מתמצה רק בכך ובמקרים רבים מופנים אליו גם נהגים שלא עברו עבירות תנועה דווקא , אלא כאלה שעולה החשש לגבם, כי בשל מצבם הבריאותי מוטלת כשירותם לנהיגה בספק, בין לתקופה זמנית או בין לצמיתות כגון ; כאלה הסובלים ממחלת אפילפסיה, מבעיות ראיה קשות או כאלה הסובלים מפגיעות גוף המונעים מהם יכולת תפקודית.

לא אחת קורה, שהוועדות הרפואיות המתכנסות על פי חוק הביטוח הלאומי בתביעות לקצבת נכות כללית, נכות מפגיעה בעבודה, שירותים מיוחדים או בתביעות המוגשות על פי חוק הנכים מפנות לרשות הרישוי בקשה לבדיקת כשירותם של אותם נפגעים לנהוג.

כך שלתדהמתם של רבים, לא רק שהנכות שנפסקה להם על ידי הועדה הרפואית, פעמים רבות, אינה מספיקה להם. אלא הם אף מוזמנים לדיון בפני המכון הרפואי לבדיקת כשירותם לנהוג לנוכח הממצאים הרפואיים שנגלו אצלם.

המכון הרפואי איננו גוף קל. ביקורת רבה הוטחה על אופן התנהלותו, כמי שממהר להכשיל את אלה הבאים לפתחו ולפוסלם מלהחזיק ברישיון נהיגה ומוצע שלא לנהוג בזלזול בהליכים אלה.

חשוב לזכור כי על החלטת המכון הרפואי עומדת לנהג זכות הערר בפני ועדה רפואית לעררים, אשר רשאית לאשר את ההחלטה, לשנותה או לבטלה או להורות על בדיקה מחודשת. מדובר בכלי שימושי והמציאות הוכיחה, כי במקרים רבים אכן שונו ההמלצות לטובת הנהג.

לנוכח מורכבות ההליכים מומלץ מאוד, כי נהג המקבל זימון לבדיקה בפני המכון הרפואי טוב ייעשה אם יפנה, מבעוד מועד, לעו"ד מומחה העוסק בתחום .

 

About עו"ד יובל סמרה

עו"ד יובל סמרה הינו שותף ובעלים במשרד סמרה ושות', עורכי-דין ונוטריון. המשרד מתמחה מזה 23 שנה בתביעות למימוש זכויות רפואיות, רשלנות רפואית וביטוח. עו"ד יובל סמרה פעיל בלשכת עורכי הדין ומשמש כיו"ר ( משותף ) של ועדת ביטוח לאומי של לשכת עורכי הדין. מרצה בתחום מימוש הזכויות הרפואיות, מעת לעת מנהל פורומים בתחום הנכויות וביטוח לאומי באתרי אינטרנט נבחרים ועוסק בכתיבת מאמרים רבים המפורסמים ברשת.
שלחו לנו הודעה בוואטסאפ
סמרה ושות', משרד עורכי דין ונוטריון